price per unit

Get your Assignment in a Minimum of 3 hours

Our academic experts are ready and waiting to assist with any writing project you may have. From simple essay plans, through to full dissertations, you can guarantee we have a service perfectly matched to your needs.

Free Inquiry Order A Paper Now Cost Estimate

Match Co. manufactures a product with the following costs per unit, based on a maximum plant capacity of 400,000 units per year:
Direct materials $ 60
Direct labor 10
Variable overhead 40
Fixed overhead 30
Total $140
Match has a ready market for all 400,000 units at a selling price of $200 each. Selling costs in this market consist of $10 per unit shipping and a fixed licensing fee of $50,000 per year. Reno Co. wishes to buy 5,000 of these units on a special order. There would be no shipping costs on this special order. What is the lowest price per unit at which Match should be willing to sell the 5,000 units to Reno?
A.$110
B.$140
C.$190
D.$200

"Is this question part of your assignment? We Can Help!"

Save your time - order a paper!

Get your paper written from scratch within the tight deadline. Our service is a reliable solution to all your troubles. Place an order on any task and we will take care of it. You won’t have to worry about the quality and deadlines

Order Paper Now

"Our Prices Start at $11.99. As Our First Client, Use Coupon Code GET15 to claim 15% Discount This Month!!"

Get Started