cost accounting assignment number 3

Get your Assignment in a Minimum of 3 hours

Our academic experts are ready and waiting to assist with any writing project you may have. From simple essay plans, through to full dissertations, you can guarantee we have a service perfectly matched to your needs.

Free Inquiry Order A Paper Now Cost Estimate

I don’t understand this Accounting question and need help to study.

Save your time - order a paper!

Get your paper written from scratch within the tight deadline. Our service is a reliable solution to all your troubles. Place an order on any task and we will take care of it. You won’t have to worry about the quality and deadlines

Order Paper Now

Q1. Spaghetti is a family-owned restaurant in KSA.The corporate office provides 2 kinds of services (maintenance and personnel) to 3 locations (Riyadh, Jeddah and Dammam).

In a recent accounting period, the cost for maintenance was $25,000 and for personnel was $15,000. Maintenance costs are allocated on the basis of square feet, and personnel costs are allocated based on the basis of number of employees.

Number of

Square FeetEmployees

Support Departments:

Maintenance1,00015

Personnel1,0008

Operating Departments:

Riadh5,00012

Jeddah6,00018

Dammam3,00010

If the restaurant uses the direct method and the costs of Riadh location, Jeddah location and Dammam location are $15,000, $12,000 and $10,000 respectively, calculate the total costs allocated to each restaurant location.

Q 2 The cost to produce one unit of the product is:

Material $ 12.00

Labor $ 9.00

Variable cost $ 6.00

Fixed expenses$ 18.00

Total fixed expenses: $ 1,440,000

The company’s normal capacity is 100,000 units.The figures given above are for 80,000 units.

The company has received a special offer for 20,000 units for a price of $ 36 per unit from a foreign customer.

Advice the manufacturer on whether the order should be accepted.

Q 3 Taha Compagny produces three products: Product A, Product B, and Product C.

During the year the joint costs of processing the three products were $400,000.Production and sales value information were as follows:

Sales Value

ProductUnitsat Split-Off Separable CostsSelling Price

A400,000 $20 per unit $ 20 per unit$40 per unit

B400,000 $18 per unit $ 15 per unit$28 per unit

C800,000$12 per unit $14 per unit$17 per unit

a.Allocate the joint costs using the physical output method.

b.Allocate the joint costs using the net realizable value method.

c. Allocate the joint costs using sales value at split-off point method.

"Is this question part of your assignment? We Can Help!"

"Our Prices Start at $11.99. As Our First Client, Use Coupon Code GET15 to claim 15% Discount This Month!!"

Get Started