cost per equivalent whole unit

Get your Assignment in a Minimum of 3 hours

Our academic experts are ready and waiting to assist with any writing project you may have. From simple essay plans, through to full dissertations, you can guarantee we have a service perfectly matched to your needs.

Free Inquiry Order A Paper Now Cost Estimate

A company that produces a single product using a continuous process had no work in process on April 1. During the month of April, 10,000 units were started and 9,000 completed units were transferred. The ending work-in-process inventory was complete as to materials and 50% complete
as to conversion. The cost of direct materials was $114,000, and the cost of direct labor amounted to $38,000. Manufacturing overhead is assigned at the rate of 50% of direct materials. For the purpose of determining the cost of goods manufactured in April, what is the cost per equivalent whole unit?
A.$23.22
B.$21.40
C.$20.90
D.$15.40

"Is this question part of your assignment? We Can Help!"

Save your time - order a paper!

Get your paper written from scratch within the tight deadline. Our service is a reliable solution to all your troubles. Place an order on any task and we will take care of it. You won’t have to worry about the quality and deadlines

Order Paper Now

"Our Prices Start at $11.99. As Our First Client, Use Coupon Code GET15 to claim 15% Discount This Month!!"

Get Started