Isabella Company

Get your Assignment in a Minimum of 3 hours

Our academic experts are ready and waiting to assist with any writing project you may have. From simple essay plans, through to full dissertations, you can guarantee we have a service perfectly matched to your needs.

Free Inquiry Order A Paper Now Cost Estimate

Isabella Company has developed the following standard costs for its product for 2019:

ISABELLA COMPANY

Standard Cost Card

Product A

Cost Element Standard Quantity × Standard Price = Standard Cost

Direct materials 4 pounds $3 $12

Direct labor 3 hours 8 24

Manufacturing overhead 3 hours 4 12

$48

The company expected to produce 30,000 units of Product A in 2020 and work 90,000 direct labor hours.

Actual results for 2020 are as follows:

· 31,000 units of Product A were produced.

· Actual direct labor costs were $746,200 for 91,000 direct labor hours worked.

· Actual direct materials purchased and used during the year cost $346,500 for 126,000 pounds.

· Actual variable overhead incurred was $155,000 and actual fixed overhead incurred was $205,000.

Instructions

Compute the following variances showing all computations to support your answers. Indicate whether the variances are favorable or unfavorable.

(a) Materials quantity variance.

(b) Total direct labor variance.

(c) Direct labor quantity variance.

(d) Direct materials price variance.

(e) Total overhead variance.

 

Save your time - order a paper!

Get your paper written from scratch within the tight deadline. Our service is a reliable solution to all your troubles. Place an order on any task and we will take care of it. You won’t have to worry about the quality and deadlines

Order Paper Now

 

 

 

 

"Is this question part of your assignment? We Can Help!"

"Our Prices Start at $11.99. As Our First Client, Use Coupon Code GET15 to claim 15% Discount This Month!!"

Get Started